Backlash at NAMA adjudicators for dance genre snub

0
328
THE adjudication process of this year’s edition of the National Arts Merit Awards (NAMA) has received a backlash for not having nominees in the dance and choreography genres.

THE adjudication process of this year’s edition of the National Arts Merit Awards (NAMA) has received a backlash for not having nominees in the dance and choreography genres.

The nominees were released Friday      by chairperson Ruby Magosvongwe and arts critics and players in the dance genre dismissed the nominees as a farce.

The adjudicators did not list any nominee in the Outstanding Dance group and Choreography categories amid revelations that they felt there was lack of creativity in the genres in question.

Interestingly, they had nominees in the outstanding male dancer category where Selemani ‘Majuice’ Mapochi is the favourite.   

Dancers Association of Zimbabwe president Hapaguti Mapimhidze said he had reservations on the adjudication process and urged the National Arts Council to assemble a panel with arts aficionados and experts.

“Well, I do not want to say much now but clearly there is so much talent in the dance industry and so many talented dance groups bare coming up with new choreography concepts.

“Do the judges know about dance and its dynamics,” said Mapimhidze.

Internationally acclaimed choreographer and founder of High Definition dance outfit Tendai Guzha had no kind words for the judges’ panel.

“How do you submit your work when you are being disrespected every year?

“Right now if you ask the panel the basics of say hip-hop, they would not know.

“They do not know the dance culture; they are stuck in the dark ages when the world is progressing.

“The criterion used is also flawed; they must have sub-genres within the dance industry.

“For instance, some do choreography for music videos, weddings, theatre and so on.

“I have won an award in Europe through my concepts,” said Guzha who is famed for doing choreography for Jah Prayzah’s music video Tsamba.

Here are the nominees

      SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet

Tanaka Effort Chuma                     

Sithembile Siqhoza Ndebele         aka Zingizwanizinja

Tatenda Murigo

Outstanding Comedian

Learnmore Mwanyenyeka     aka    Long John

Hubert Dumisani Ndlovu    aka   MaForty

Andrew Manyika

2.   LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding First Creative Published Book

Hatiponi     by     Oscar Gwiriri     [Progressive Booksellers & Publishers]

A People’s Fight   by   Fradreck Hombiro       [Hombiro Media Company]

Nharo Dzemusango   by      Chenjerai Mazambani  [Bhabhu Books]

Special Mention

Ensukwini Zalamhla    by Onesimo Mpofu     [Onesimo Mpofu]

Outstanding Children’s Book

Songs of the Little Creatures  by    Phumulani Chipandambira   [Chipandambira Archives]

Chitima Nditakure    by    Oscar Gwiriri   [Progressive Booksellers & Publishers]

Kuku Wins the President’s Clean Environment Award by   Aleck Kaposa                        [Essential Books Publishing Company]

Outstanding Fiction Book

Shasha Dzokurera  by Marcilyn Mugariri    [Marcilyn Mugariri]

Chasing the Wind    by    Phillip Chidavaenzi        [Royalty Books]

Out of Darkness, Shining Light     by     Petina Gappah      [Scribner]

Outstanding Poetry Book

Rhyme and Resistance   by  Stanley Mushava  [Underclass books and Films]

Under My Skin   by   Prince Rayanne Chidzvondo    [Prince Rayane Chidzvondo]

Agringanda Like a Gringa Like a Foreigner  by   Tariro Ndoro   [Modjaji Books]

Special Mention

Nhambetambe  by   Phumulani Chipandamira     [Chipandambira Archive]

3.   THEATRE AWARDS

Outstanding Actor

Ronald Madodana Sigeca       in        Imbokodo

Anthony Mazhetese           in         The Gang Leader

Ngonidzashe  Chikowore        in        Inside out

Liberty Mwenje Mthole         in         Inside out

Outstanding Actress

Davina Green           in         The Gang leader

Charmaine Mudau       in         Imbokodo

Agnes Ncube           in         Imbokodo

Outstanding Theatrical Production

The Gang Leader     by  Zim Theatre Academy

Bongile                by  Chiedza Makwara

Imbokodo                 by  Nhimbe Trust

Outstanding Director

Yeukai Yvonne Chandiposha        of              Bongile

Teddy Mangawa                       of        Gang Leader

Norbert Makoche                           of        Imbokodo

4.   DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer

Michelle Msopero              in         Sobahle

Lynsey  Nyamakwenje       in        Infinite Possibilities

Dadirai     Mupandawana             in         Ezimnyama Dance Group

Outstanding Male Dancer

Tawanda Tanaka  Fireyi – in   My journey to the International Scene

Tichaona Chikara                in         Hero’s +

Selemani Mpochi   aka    Majuice     in   Ochestra Mberikwazvo

Outstanding Dance Group

No nominees

Outstanding Choreographer

No nominee

5.   VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work

Cyclone Idai where is Mommy?  by Calvin Chimutuwah

Revolutionary Freshness               by  Talent Kapadza

Focusing on Green Economy             by            Webster Mubayirenyi

Outstanding 3 Dimensional Work

My Sister Loves Me                           by     Rufaro Murenza

Ancestral Family                    by     Nichodimus T. Mutasa

Tribute to the mother of generations     by          Stanley Mutanga

Outstanding Mix Media Work

Kurima Hohwa                    by        Victor Nyakauru

Distorted History               by        Anthony Bumhira

Rehab Queen                       by        Calvin Chimutuwah

Outstanding Exhibition

Pieces for Peace, Pieces, Revolutionary Freshness   by     Talent Kapadza & Schuma Herscovitz

Purple Rhythm                                                           by    Calvin and Prudence Chimutuwah

Engaging the 45th Year                                               by     Helen Leroys 

6.   FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actress

Charmaine Mudau as        Bonke       in        Another wedding

Antoinette Sango    as        Thandi      in        Mandla

Sarah Mpofu Sibanda  as       Thalitha    in         Home Affairs

Outstanding Actor

Godfrey Chivese      as  Mile                 in     The Call

Brian Chitongo as  Mandimutsa     in     Kuchina the Genesis

Percy Soko         as  Mandla             in     Mandla

Outstanding Music Video

Tichichema   Produced by   Edible Elevens   ft. Ammara Brown

Sunshine City     Produced by   Kalai Faye Barlow ft.  Flying Bantu

Kure (remix) Produced by      Kudzai Maneswa  ft.  Ishan

Bless              Produced by      Kalai Faye Barlow ft Ammy and The Calamities

Outstanding Screen Production (Television Series)

Muzita Rababa  Directed by         Shem Zemura

Dudzai                       Directed by         Farai Mungoshi

Mandla                Directed by         Solomon Mandaza

Special mention

Pink and Purple        Directed by          Mthabisi Onias Ndlovu

Outstanding Screen Production – Short Film

Redefining the Road            Directed by        Tapiwa Gambira

The Call                Directed by        Godfrey Chivese

Home Affairs                         Directed by        Elton Sibanda

Outstanding Screen Production –  Full Length Film

S’mbimbindo     3       Directed by          Von Tavaziva

Stay with Me               Directed  by         Nick Zemura

$400                  Directed by         Kudzai Chikomo

7.   MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist – Print

Kundai Marunya                              –    Herald

Prince Tungamirai  Mushawevato    –     Sunday Mail

Tafadzwa Kachiko                                 –           Newsday

Outstanding Journalist – Radio

Anesu Masamvu       –      ZiFM

Yvonne Tivatye    –            Star FM

Thulani Munyandu        –             National  FM

Outstanding Journalist – Television

Patience Nyagato        –      ZBC

Alexio    Gwenzi               –   ZBC

Masceline Bondamakara  –     ZBC

Outstanding Online Media

Zimcelebs

Zimbojam

3 Men on a Boat

8.   MUSIC AWARDS

Outstanding Newcomer

Isheanesu Chigagura    aka    Ishan

Panganayi Hare

Ngonidzashe Dondo     aka    King 98

Outstanding Female Musician

Thamsanqa Moyo aka     Tammy Moyo

Janet Manyowa

Ammara Brown

Outstanding Male Musician

Wallace Chirumiko       aka    Winky D

Darlington Katsetsa      aka   Mambo Dhuterere

Tinashe Gonzara           aka   Ti Gonzi

Outstanding Album

Uhuru                by       Willis Kachambwa  aka  Willis Wataffi

Dare Guru        by       Darlington Katsetsa     aka  Mambo Dhuterere

Gango                      by       Energy Chizanga         aka   Freeman

Outstanding Song

Ngaibake                          by       Freeman ft Alick Macheso

Kure                                  by        Ishan ft Ti Gonzi

Mugarden                              by        Winky D ft Gemma Griffiths

Mweya Ndisesekedze        by        Mambo Dhuterere

9.   SPECIAL AWARDS

Promoter of the Year

D & G Promotions

Big Scale Entertainment

Ngoma NeHosho

Artist in the Diaspora

Vusa Mkhaya

Tapfuma Charles Katedza aka Charlie Kay

Gemma Griffiths

Norah Chipaumire

Leave a Reply